30 Ekim 2012 Salı

NE MUTLU ! MÜZİSYENİM

tarihtebugunbirseyoldu.blogspot.com


Merak ettiğim ilk konu; müzik bu kadar ruhu besleyen birşey , hatta ruhun gıdası deniyor ,öyleyse neden müzisyenler ruhsal sorunlar yaşayan meslek gurupları içersinde en yukarılarda yer alıyordu.

Gerçekten de araştırmalar , sanatla uğraşan insanlarda ciddi depresyon vakalarına, diğer meslek guruplarından on kat daha fazla rastlandığını söylemektedir.

Sebep ne kardeşim dediğinizi duyuyorum. Aslında sebepleri duyunca iyiki de müzisyenim diye gurur duymadım değil.

Öncelikle sanatla uğraşan insanların beynin sağ tarafını daha çok kullandığını ve beynin iki tarafınında diğer insanlardan biraz daha farklı çalıştığı ispatlanmış durumda.

Belki sağ ve sol beynin fonksiyonlarına bir göz atmak faydalı olacaktır. Bu tabloyu incelerken semai dinlerde geçen sağdaki iyilik melekleri ve soldaki kötülük melekleri aklıma geldi. Küçüklüğümden beri kendi kendime düşünmüşümdür ; Neden böyle diyorlar diye. Tesadüfmüdür bilemiyorum ama araştırmalar sol beynin gayet maddi takıldığını ve sağ beyin gerçekten insanı insan yapan fonksiyonlara sahip olduğundan bahsediyor. Arkadaşlar biz genellikle iyi taraftayız merak etmeyin, ama diğer tarafıda kullanmayı çok iyi biliyoruz. 


dickstrawser.blogspot.comSag Beyin Fonksiyonlari

·       Duygulari kullanmak
·       Butune yonelme
·       Hayali olaylar
·       Semboller ve goruntuler
·       Simdi ve gelecek
·       Felsefe ve Din
·       Soyut
·       Inanma
·       Takdir etme
·       Boyutsal algilama
·       Nesnelerin fonksiyonlarini bilme
·       Hayaller
·       Olasilik sunma
·       Dusunmeden yapilan
·       Risk alma
·       Muzik


blog.estudiominga.com


Sol Beyin Fonksiyonlari

·       Mantik kullanma
·       Detaya Yonelme
·       Kanitlanmis olaylar
·       Kelimeler ve Dil
·       Simdi ve Gecmis
·       Matamatik ve Fen
·       Somut
·       Bilgili olabilme
·       Tasdik etme
·       Duzensel ve kalipsal algilama
·       Nesnelerin isimlerini bilme
·       Temel gercekler
·       Strateji bicimleri    
·       Uygulanabilir
·       Guven
·       Analiz
Dikhotik dinleme testleri sonuçları beynimizin sol tarafının müziğin ritmik,zamansal boyutunun, ve nota gibi analatik yapının algılanması için oldukça önemli olduğunu, sağ tarafın ise perde,melodi ve armoninin algılanmasında önemli rol oynadığını gösteriyor.

Müziğin, beynin bellek, motor kontrol, dil kullanımı gibi birçok alanı aktiv hale getirdiği araştırmalarda ispatlanmıştır.
.
Brain and Cognition yayınlanmış olan bir araştırmada. Müzik eğitimi alan insanların yaratıcı düşünebilme becerilerini diğer insanlara göre çok daha iyi kullandıklarını söylenmektedir. Düşünme ve çalma sırasında  beynin iki yarım küresindeki motor hareketlerinin aktif olması bunun en iyi açıklaması olarak gösteriliyor. Müzisyen olmak zeki olmayaı gerektiriyor. Ve ya zekanızı geliştirmek istiyorsanız müzikle uğraşmaya başlayabilirsiniz.

Birçok müzik aletinde ,iki el ve bazen de ayaklar aynı anda ama değışik fonksiyonlarda eser içinde kullanabilinir.  Notaları okurken müzisyen birçok şeyi  aynı anda düşünmek zorundadır. Normal düzeyde bir eser çalan piyano öğrencisi şunları yapmak zorundadır.

1.     Sağ ve sol el notalarını ve ritmik yapılarını okuma.
2.     Parmak numaralarına dikkat etmek.
3.     Sol ve Fa anahtarında iki farklı ensturman gibi iki değişik melodik ve armonik yapıyı takip etmek. Ve Fa anahtarını sol anahtarına göre hep 2 ses yukarıdan ve 2 oktav aşağıdan çalmayı becebilmek.
4.     Ellerdeki bağları ve (staccato, accent v.b) yani bazı notaları kısa çalmak , vurgu vermek ve ya değişik teknikler uygulamak gibi çeşitli ifade terimlerini takip etmek hem de 2 el için farklı olarak aynı anda.
5.     2 el için bazen farklı konulan nüansları aynı anda görmek ve uygulamak.
6.     Parça içersinde 2 el arasındaki nüans ve ritimleri bir balans içine soka bilmek.
7.     Parçanın hızını ve hız değişiklikerini kavrayarak aynı anda ellere aktarmak.
8.     En sonrada parçaya tüm bunları kullanarak yorum katmak.

Yukarı tabloya bakarsanız zaten bu kadarının bile normal insanın işi olmadığını görebilirsiniz. ki bir ortalama eserden bahsediyoruz.


Araştırmacı Folley, Müzisyenlerin beyinlerinde oluşan farklı ağlarla , beyinlerinin, diğer insanlara göre çok daha farklı düşünen beyinler geliştirdikleri kanıtlanmıştır. Ayrıca müzisyenlerin algılarının, farkındalıklarının çok yüksek olduğu. Bilime ve insan hayatına dair herşeyede yaklaşımlarının diğer insanlara göre daha farklı olduğu araştırmalar sonucu gözlenmiştir.

Farkındalığı yüksek olan insanlar otamatik olarak da diğer insanlara göre çok daha hassas oluyorlar.  Beyinlerin sağ tarafını da daha baskın kullandıkları için. Duygusallık ve insanlığa dair herşeyi çok daha derin yaşıyorlar. Hayat akışı içinde farkındalıkları ile birçok şeyi ayrıntılı gözlemleyen bu insanlar, gözlemledikleri şeyleri ensturmanlarınlarıyla anlatmaya çalışıyorlar . Çok da dengeli yaşama şartları olmayan müzisyenler bazen bir rüzgara kapılmış gibi hissederler kendilerini. Amaçları müzik yapmak ile para kazanmak arasında oluşan bir girdap gibidir bazen. Bazen hayallerini, duygularını, yaratıcılığını, aşklarını,zamanını kısacası kendi öz doğasını, para denen kağıt parçası peşinde koşarken kaybeden müzisyen, günümüzde kolayca diğer insanlara göre çok daha kolay pisikosamatik ve pisikoljik rahatsızlıklar yaşayabilmektedir.

Evet müzik ruhun gıdasıdır.  Müzisyenlerde bu gıdanın veren elleridir. Yapılan araştırmalarla insan hayatını üzerinde birçok faydası bulunan müziği insanlığa ulaştıran bu insanların yaşadıkları derin hayat her şeye rağmen başkadır. Bu başkalığın parçası olmakda bir ayrı güzeldir.


Müzikle, sevgiyle kalın.

Deniz Baysal


‘’Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim.’’
 Dede Efendi


1 yorum:

  1. Deniz'cim her zaman olduğu gibi yine gurur duydum senle. Mükemmel bir yazı olmuş. Hem ilginç hem emek harcanmış, araştırılmış, yılların birikimi ile edindiğin bilgiler bizlere aktarılmış,hele paylaştığın o güzel fotodaki yakışıklı var ya yazıya damga vurmuş.Müzikle ve sevgiyle kal. Devamını bekliyoruz.

    YanıtlaSil

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Translate

Popular Posts